Aksoy Medyada Yükseköğrenimi Değerlendirdi

Prof. Dr. Gürbüz Aksoy Edessa Tv de yayınlanan Editör programının bu haftaki konuğu oldu. Prof Dr. Gürbüz Aksoy, Program editörü İsmail Uğur un sorduğu önemli soruları cevapladı.Ulusalda yüksek öğrenim sorunları lokalde ise Harran Üniversitesinin sorunlarının ve çözüm önerilerinin dile getirildiği programda Prof. Dr. Aksoy un sorun tesbiti ve sunduğu çözüm önerileri göz doldurdu.

Önümüzdeki Rektörlük seçiminde adaylığınıda açıklayan Prof. Dr. Aksoy üniversitemizdeki beyin göçünü ortadan kaldırarak, artık bilim üreten bir üniversite olmanın yanında  toplumsal sorunlara  çözüm önerileride üreten bir üniversite oluşturacaklarını dile getirdi. Üniversitelerde Daire-i itikat ile daire-i muamelatın birbirine karıştırılmaması gerektiği, kişilerin ideolojilerine göre değil liyakatine göre görev dağılımını adil bir şekilde yapılması gerektiğini dile getiren aksoy eğer saatinize tamirci arıyorsanız saatçinin ideolojisine bakmayacağınız gibi, idari görevlerde de  ideolojilere bakılmamalı, dedi.

Üniversitelerin kooperatifçilik , kantincilik, otoparkçılık yapmak yerine bilim üretmesi gerektiğini dile getiren Aksoy, kan kaybı olan bir hastanın önce kanamasının durdurulması yerine estetik problemleri ile ilgilenilmemesi gerektiğini söyledi.